Nr 2(96) - marzec kwiecień 2001
DWUMIESIĘCZNIK KATECHETYCZNY KURII METROPOLITALNEJ BIAŁOSTOCKIEJ

Przesłanie miłości Kardynała Stefana Wyszyńskiego

"Wracając, nieście wszędzie jako hasło, które Wam Prymas daje na czasy, które idą, a łatwe mi będzie - zawołanie: 'czas to miłość' "
(Do Pielgrzymki Warszawskiej - 15 VIII 1979r. Jasna Góra)

"Z drobiazgów życiowych, wykonywanych wielkim sercem powstaje wielkość człowieka"
Stefan Kardynał Wyszyński

Na jednym z plakatów można zobaczyć Kardynała Stefana Wyszyńskiego na tle gór, które ukochał, choć był człowiekiem nizin. Na dole jest napis: Ludzie mówią: "czas to pieniądz", a ja Wam mówię: "Czas to miłość!"

Te szczególne słowa Prymas Tysiąclecia wypowiedział 15.VIII.1979r. na Jasnej Górze. Zaskakują, a zarazem wskazują na źródło miłości oraz stanowią pewne przesłanie dla ludzi. Kardynał Stefan Wyszyński tak rozwijał tę myśl:

"... jesteśmy owocem Ojcowej miłości. Nie byłoby nas na świecie (...) gdyby Bóg Ojciec każdego z nas nie miłował pierwszy! On Cię umiłował wcześniej zanim jeszcze twoja matka ujrzała Cię na swoich ramionach, zanim przytuliła Cię do piersi. Wiedz, że nie jej miłość do Ciebie była pierwsza, ale miłość Ojca Niebieskiego, który wszczepił swoją miłość w serce twojej matki, a ona Ci ją tylko przekazała.

(...) Całe nasze życie tyle jest warte, ile jest w nim miłości. Stąd też czas, który Bóg nam daje i przedłuża, jest znakiem hojności Ojca, który chce bez końca miłować.

Z całym przekonaniem więc powtarzam: Czas to miłość! Bóg daje czas, bo ma wiele miłości dla nas i chce ją jeszcze w tym życiu nam przekazać. Nie mówmy więc o tym, co będzie później, bo nie jesteśmy w stanie nawet sobie wyobrazić, co nagotował Bóg tym, którzy Go miłują. Ale mówmy o tym, co jest dzisiaj.

Pierwszy rok trzeciego tysiąclecia - 2001- ogłoszony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nieprzypadkowo. 3 .VIII. br. Obchodzić będziemy 100-tną rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia, a 28.V. br.- 20-tą rocznicę śmierci. Rola jaką odegrał Kardynał St. Wyszyński w Kościele i w Polsce jest wyjątkowa. Wymownie o tym świadczą słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane w czasie pierwszej audiencji dla Polaków 23.X 1978r.: "Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża Polaka (...)gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed cierpieniem i więzieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła" oraz tytuł: Prymas Tysiąclecia.

Ten czas, wydaje mi się, że dla nas, katechetów, stanowi swego rodzaju wezwanie. Mobilizuje do przybliżenia osobowości Człowieka, który uczył miłości Boga i bliźniego, odważnie wyznawał wiarę, bronił Kościoła, upominał się o prawa Narodu, z troską i nadzieją zwracał się do dzieci i młodzieży, całkowicie zawierzył Maryi ("Wszystko postawiłem na Maryję" - mówił).

Spotykamy się z różnymi inicjatywami, propozycjami, które możemy podjąć lub które mogą być dla nas inspiracją. Z wdzięcznością i uznaniem myślę o udostępnieniu przez dyrektora Publicznego Gimnazjum nr13 w Białymstoku p. Lecha Kozłowskiego w czasie naszego Spotkania kolędowego dn.14.I .br. projektu edukacyjnego "Dziedzictwo Kardynała Stefana Wyszyńskiego". Opracowany projekt jest bardzo bogaty w treści i ukazuje, jak w sposób wszechstronny - na różnych przedmiotach (historia, geografia, wiedza o społeczeństwie, język polski, sztuka, informatyka, godzina wychowawcza, religia) czerpać można z myśli Prymasa Tysiąclecia oraz przybliżać Jego przesłania.

Publiczne Gimnazjum nr 13 w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Białostockiej są także organizatorami Konkursu Wiedzy o Stefanie Kardynale Wyszyńskim (informacje
w przedstawionym projekcie).

Warto także zachęcić młodzież do udziału w ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Osobie i Dziedzictwie Stefana Kardynała Wyszyńskiego: "Na granicy Tysiącleci" (informacje dotarły do szkół, a ponadto są
w "Niedzieli" nr 6/2001). Temat (hasło) konkursu nawiązuje do słów wypowiedzianych przez Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gnieźnie na Wzgórzu Lecha w 1966,a skierowanych do młodych:

"Jesteście pokoleniem milenijnym, przełomowym, które żyje na granicy dwóch Tysiącleci. Wiecie, jak trudno jest utrzymać się na grani. Wieją tam potężne wichry i szaleją burze.... Trzeba mocno trzymać się <pazurami> rodzimej skały, aby nie spaść na dno przepaści. Trzeba nie lada wysiłku i bohaterskiego męstwa, aby się ostać... Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! - serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłości naszej Ojczyzny. Będziecie wtedy mogli jak orły przebić się przez wszystkie dziejowe przełomy, wichry i burze, nie dając się spętać żadną niewolą. Pamiętajcie - orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko.

(...) Pamiętajcie, że i wy jesteście z pokolenia orłów. Niech to będzie dla Was znakiem, programem i ukazaniem drogi..."

Młodzież chętnie czyta dwumiesięcznik "Miłujcie się". Na ostatniej stronie tego czasopisma zamieszczone jest ABC Społecznej Krucjaty Miłości. Jak hasła te realizować na początku XXI wieku? - to temat, który można podjąć na spotkaniach z dziećmi i młodzieżą.

Natomiast w styczniowym numerze "Katechety" mamy propozycję scenariusza "Prymas w Komańczy 1955/1956" autorstwa Aleksandry Cieszyńskiej. Zachęcam do podzielenia się w kolejnych numerach naszego dwumiesięcznika "Na drogach katechezy" tym, w jaki sposób udało się nam przybliżyć osobę i dziedzictwo Człowieka związanego z naszą ziemią. Na pewno warto byłoby też sięgnąć do przemówień i kazań Prymasa Tysiąclecia skierowanych do katechetów, w jakże trudnych czasach (pełny zbiór kazań i przemówień dostępny jest w czytelni Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, ul. Dziekania 1)

Jakże aktualne są słowa, które wypowiedział Prymas Tysiąclecia w Kościele św. Anny 4.X.1970r. na rozpoczęcie roku akademickiego:

"Młode pokolenie Polski idzie w czasy niewątpliwie trudne (...) od Was zażądają wielkich ofiar, potężnej wiary, gorącej miłości, a w niejednej klęsce - nadziei na Sprawiedliwego Boga. Musicie być wtedy mężni. W takich momentach pomocą Wam będzie doświadczenie, które Naród zdobył w ciągu minionych dziejów.

Wielką mądrością jest umiejętność czerpania z doświadczeń przeszłości. Aby się ostać, musicie sięgnąć do tych sił w Narodzie, dzięki którym trwa on od wieków, mimo tylu niebezpieczeństw, cierpień i wojen".

Dla wielu młodych ludzi czasy w których żył Prymas Tysiąclecia, to już odległa (!) historia. W Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego trzeba zrobić wszystko, by czas nie oddalił, ale przybliżył tego, który "Uczył nas miłości na co dzień. Nie tylko tej bohaterskiej od wielkich wydarzeń, ale tej szczerej, codziennej, której potrzebujemy...".

Weronika Kaczorowska



Spis artykułów