Nr 2(96) - marzec kwiecień 2001
DWUMIESIĘCZNIK KATECHETYCZNY KURII METROPOLITALNEJ BIAŁOSTOCKIEJ

Nasze doświadczenia katechetyczne

Pozwólcie dzieciom przyjść do mnie

Wiele jest jeszcze dzieci, które nie znają Chrystusa, a więc nie mogą przyjść do Niego, mimo iż wkroczyliśmy w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa, gdyż nikt im o Jezusie nie powiedział. Nasze dzieci znajdują w tej dobrej sytuacji, że przebywają w bliskości Boga, znają Go i mogą pomóc tym dzieciom z krajów misyjnych w poznaniu Jezusa i jego zbawczej miłości. Szczególną okazją zwrócenia uwagi na sprawy misyjne Kościoła jest Misyjny Dzień Dziecka, który obchodzony jest 6 stycznia - w uroczystość Objawienia Pańskiego. Został on ustanowiony przez papieża Piusa XII w 1950 roku. Uroczystość ta podkreśla fakt, że Chrystus objawił się światu pogańskiemu jako Mesjasz, a jego przedstawiciele - Trzej Mędrcy ze Wschodu, jak mówi Pismo Św. (Mt 2,1-12), dostrzegli i rozpoznali w Nim Zbawiciela składając Mu dary: złota, kadzidło i mirrę oraz oddając Mu pokłon. Nie sposób więc nie zwrócić uwagi w tak ważnym dniu na sprawy misyjne Kościoła. Dlatego w czasie tej uroczystości nasze modlitwy i refleksje ukierunkowują się ku ludziom z krajów misyjnych, które jeszcze nie znają Jezusa. W szczególny sposób przeżywają ten Dzień dzieci włączone w ruch misyjny. W Polsce, po 1989 roku, zostało wznowione Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (wcześniej Papieskie Dzieło Dziecięctwa Misyjnego). Stanowi ono obecnie jedno z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych, a początki jego działalności sięgają ponad 150 lat. W 1843 roku francuski biskup Karol de Forbin Jonso poruszony sygnałami od misjonarzy pracujących w Chinach proszących o pomoc dla opuszczonych i umierających tam dzieci, widząc, że wiele dzieci francuskich żyje w o wiele lepszych warunkach niż dzieci chiński założył we Francji Misyjne Dzieło Dzieci. Przez to Dzieło francuskie dzieci pośpieszyły z pomocą dzieciom Chin. Ofiarowywały modlitwy swoje i drobne oszczędności przeznaczając je na rzecz misji. Dzięki temu wiele dzieci chińskich zostało uratowanych. Dzieło to zaczęło również powstawać i w innych krajach Europy, a także świata. W Polsce istnieje od 1858 roku. Dziś stanowi jedno z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych, dzięki właśnie papieżowi Piusowi XI, który 3 maja 1922 roku nadał temu Dziełu tytuł "Papieskiego" i tym samym uczynił je własnym - Stolicy Apostolskiej. W ten sposób Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci uzyskało, podobnie jak pozostałe, charakter uniwersalny, a więc priorytetowy wobec wszystkich innych partykularnych inicjatyw i działań współpracy misyjnej.

W naszym kraju obecnie uczestniczy w PDMD ponad 100 tysięcy dzieci. Wspomagają one misje duchowo i materialnie. Ofiarowują swoje modlitwy, cierpienia, smutki, wyrzeczenia i radości za dzieci nie znające Jezusa oraz za misjonarzy, w tym także za największego obecnie Misjonarza - Ojca Świętego Jana Pawła II, bo przecież to jest obecnie Jego Dzieło. W miarę swoich możliwości wspomagają także materialnie, ofiarowując swoje drobne oszczędności przeznaczone na słodycze, organizując tzw. kolędowanie połączone ze zbiórką na misje, czy wystawiając jasełka misyjne oraz wykorzystując także inne godziwe formy i pomysły. Ostatnio rozpowszechnia się zwyczaj ofiarowania w czasie Białego Tygodnia przez dzieci pierwszokomunijne jednego dnia modlitwy, a przede wszystkim Komunii świętej, za misjonarzy i dzieci z krajów misyjnych. W tym czasie dzieci, które przyjęły po raz pierwszy Jezusa Eucharystycznego do swego serca, dzielą się także darami pieniężnymi, otrzymanymi z tej okazji i przeznaczają ich część dla dzieci z krajów misyjnych. Często swoją działalność skupiają w szkolno-parafialnych Kołach Misyjnych, gdzie wśród dzieci, szczególnie na terenie szkoły, świadczą swoją otwarta i zaangażowana postawą, uwrażliwiając swoich rówieśników na sprawy misyjne. Nie trudno jest zorganizować jasełkę, loterię fantową, a nawet inscenizację misyjną, co daje wiele radości i satysfakcji, a jednocześnie kształtuje szlachetne postawy otwartości i miłości ku Bogu i bliźniemu.

W Czarnej Białostockiej dzieci ze szkolno-parafialnego Koła Misyjnego podkreśliły misyjny charakter uroczystości Objawienia Pańskiego - Misyjnego Dnia Dziecka, zarówno w szkole jak i w kościele parafialnym. W Szkole Podstawowej nr 2 im. Romualda Traugutta w piątek - 5 stycznia dzieci z Koła Misyjnego wystawiły misyjne jasełka. Dokonały tego dwukrotnie dla dzieci dwóch grup wiekowych: młodszych i starszych. Następnie 6 stycznia wystawiły jasełka misyjne w kościele parafialnym. Kościół był wypełniony. Najbliżej zgromadziły się "maleństwa". Tego dnia 45 dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci za pośrednictwem Krajowego Sekretariatu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w Warszawie, otrzymały błogosławieństwa papieskie, które Ojciec Święty Jan Paweł II z okazji jubileuszu 150-lecia powstania PDMD przekazał polskim dzieciom, należącym do tego Dzieła. Dzieci z tej grupy misyjnej otrzymały także legitymacje PDMD. Te wszystkie wydarzenia wyzwoliły wiele radości, zarówno wśród dzieci, ich rodzin jak również całej wspólnoty szkolnej i parafialnej, ponieważ 45 osób ze szkoły podstawowej zostało "Małymi Apostołami Misji" czyli Pomocnikami Misjonarzy. "Mali Apostołowie Misji", włączeni w Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, otoczyli codzienną swoją modlitwą i innymi swoimi darami duchowymi, misjonarzy pracujących w dalekich krajach, wśród ludzi, którzy nie znają Chrystusa i nie doświadczyli Jego zbawczej miłości. Szczególnie modlą się za misjonarzy z naszej diecezji i za tych, którzy utrzymują więź korespondencyjną z Kołem Misyjnym - są to misjonarze ze zgromadzenia Księży Werbistów posługujący w Afryce, Indii oraz wśród Ludów Papua Nowa Gwinea. Korespondencja ta a także publikowana w "Czasie Miłosierdzia" oraz na łamach czasopism misyjnych, stanowi dla dzieci wyjątkowe świadectwo oddania drugiemu człowiekowi nie znającemu jeszcze Chrystusa oraz posiada także dodatkowy aspekt. Wyzwala się wśród dzieci chęć poznania krajów misyjnych, tradycji i ich kultury, religii i innych dziedzin życia. Uzyskaną wiedzę dzieci mogą wykorzystać nie tylko na katechezie, lecz także na lekcjach z innych przedmiotów - np. przyrody lub geografii. Dodatkową motywację do działalności apostolskiej w wymiarze misyjnym stanowią Krajowe Kongresy Misyjne Dzieci, a także Krajowe Misyjne Zjazdy Młodzieży. Dzieci i młodzież z Koła Misyjnego w Czarnej Białostockiej uczestniczyła w dwóch Kongresach Krajowych: w Pierwszym w 1995 roku, który zgromadził niespełna 3 tysiące dzieci i Drugim w 1998 roku, na który przybyło prawie 30 tysięcy dzieci. Oba Kongresy odbyły się na Jasnej Górze. Natomiast w 1997 roku młodzież z Koła Misyjnego uczestniczyła w I Krajowym Zjeździe Misyjnym Młodzieży w Niepokalanowie, który zgromadził 12 tysięcy młodych "Pomocników Misji".

Te potoczne fakty świadczą o wielkim zapale misyjnym dziecięcych i młodzieżowych serc. Serca te są otwarte na wielkie sprawy misyjne Kościoła. Jan Paweł II dostrzega w tych młodych sercach "wiosnę Kościoła" i wskazuje, że "wiara umacnia się, gdy jest przekazywana".

Ryszard Krutul
opiekun Koła Misyjnego i PDMD w Czarnej Białostockiej



Spis artykułów